این مطلب برای خانم‌های شاغل است. كسانی كه در طول هفته فرصت نمی‌كنند به اوضاع خانه سر و سامان بدهند و آخر هفته‌ها وقت‌شان برای این همه كار كم است.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل: این مطلب برای خانم‌های شاغل است. كسانی كه در طول هفته فرصت نمی‌كنند به اوضاع خانه سر و سامان بدهند و آخر هفته‌ها وقت‌شان برای این همه كار كم است. با كمی برنامه‌ریزی می‌توانید تمام كارها را در وقت كم انجام دهید. حتی بسته به وقتی كه دارید می‌توانید یك یا چند نمونه از این كارها را در یك روز انجام دهید.

طبیعت در خانه شما

می‌توانید از فرصت استفاده كنید و سری به بازار گل بزنید. حتی راه رفتن در این فضای زیبا به تقویت روحیه شما كمك خواهد كرد. در این بازار می‌توانید با صرف هزینه كم، مقدار زیادی گل طبیعی بخرید و در خانه بگذارید. این گل‌ها برای چند روز خانه شما را زیبا خواهند كرد. اگر رفتن به آنجا برای‌تان سخت است، می‌توانید از نزدیك‌ترین گل‌فروشی كه در محل‌تان است، گلدان بخرید و در خانه بگذارید. یادتان باشد روش نگهداری از هر كدام از این گلدان‌ها را از گل‌فروش بپرسید. نگهداری از یك گلدان در تقویت روحیه شما و خانواده‌تان بسیار موثر است.

اگر وقت مرتب کردن خانه ندارید ...

علاوه‌بر این می‌توانید با تزئینات كوچك دیگر، فضای منزل‌تان را عوض كنید. مثلا می‌توانید یك روز دستگیره‌های در كمد را با روبان پاپیون بزنید. این پاپیون‌های رنگی بیشتر از آنچه فكر می‌كنید فضای خانه را شاد خواهند كرد. می‌توانید چند گوی رنگی بخرید و به پرده‌ها آویزان كنید یا حتی بدون اینكه تولد كسی باشد چند كاغذ رنگی به دیوارهای اتاق كودك‌تان بزنید. با همین تغییرهای ساده می‌توانید شادی را به خانه بیاورید و روحیه اعضای خانواده را ارتقا دهید.

حالا وقت سلیقه شماست

خانه مرتب به شما نشان می‌دهد چه چیزی در آن كم یا زیاد است. شما با كمی فكر، به راحتی می‌توانید این كمبودها را بدون صرف هزینه‌های زیاد برطرف كنید. برای مثال اگر می‌بینید اتاق كودك شما به یك قفسه اضافه نیاز دارد، می‌توانید بدون اینكه به بازار بروید، با همین چیزهایی كه در خانه دارید آن را تهیه كنید. فقط كافی است چند پایه و میخ یا پیچ داشته باشید. وسیله‌ای كه دیوار را با آن سوراخ می‌كنید بستگی دارد به چیزی كه می‌خواهید روی قفسه بگذارید.

اگر می‌خواهید چیز سنگینی مثل كتاب روی قفسه بگذارید حتما باید دیوار را با دریل سوراخ كنید و پیچ‌ها را با رول پلاك روی دیوار محكم كنید. اگر قفسه فقط دكوری است، میخ هم به شما جواب خواهد داد. بعد از اینكه پایه‌ها را روی دیوار قرار دادید، می‌توانید برای مثال یك اسكیت بورد را روی آنها بگذارید و وسایل دكوری را روی آنها بچینید. با این روش بدون اینكه هزینه زیادی صرف كرده باشید، قفسه‌های متفاوتی دارید كه نگاه هر كسی را به خودش جلب خواهد كرد.

این كمدهای شلوغ

كمد لباس‌های شما و سایر اعضای خانواده همیشه پر از لباس‌هایی است كه دیگر به دردتان نمی‌خورند، برای سروسامان دادن به وضع كمدها هم درست مثل مرتب كردن یخچال، باید قبل از هر چیز لباس‌ها را بیرون بیاورید و روی یك ملحفه تمیز پهن كنید. لباس‌هایی را كه بیشتر از یك سال است نپوشیده‌اید، جمع كنید، آنهایی كه هنوز قابل استفاده هستند را جدا كنید، اگر نیاز به شست‌وشو دارند، آنها را بشویید و به نیازمندان بدهید. لباس‌های تابستانی را كه تا سال بعد به آنها نیاز ندارید، جدا كنید و در چمدان یا بقچه كوچك پارچه‌ای بپیچید و در جایی از كمد كه دور از دسترس است، قرار دهید.

می‌توانید برای اینكه لباس‌های شما تا سال بعد خوشبو و تازه بمانند چند گل یاس یا شب‌بو كه در این فصل فراوان است، لابه‌لای آنها بگذارید. لباس‌های زمستانی را هم به ترتیب اولویت در كمد و كشوها بچینید. لباس‌هایی را كه بیشتر از آنها استفاده می‌كنید، نزدیك‌تر بگذارید و سعی كنید جایی كه برای لباس‌های خانه و بیرون در نظر می‌گیرید، جدا از هم باشند. اگر به اندازه كافی كشو ندارید می‌توانید چند سبد در كمد‌ها بگذارید و چیزهایی مثل جوراب یا لباس زیر را در آنها بگذارید.

تابلوها شكل خانه را متحول خواهند كرد

نگاهی به دیوارهای منزل‌تان بیندازید و وضعیت تابلوهایی كه روی آنها نصب كرده‌اید، بررسی كنید. با تغییر تابلوها می‌توانید جلوه خانه را كاملا عوض كنید. اگر نمی‌خواهید زیاد وقت بگذارید، می‌توانید فقط جای تابلوها را با هم عوض كنید. تابلوی راهرو را به اتاق پذیرایی بیاورید یا تابلوهای آشپزخانه را با اتاق ناهارخوری عوض كنید. این هم برای خودش تنوع به حساب می‌آید. حتی می‌توانید خودتان تابلو درست كنید. یك قاب كهنه‌ بردارید و اگر لازم است آن را رنگ كنید یا با وسایل تزئینی مثل پولك یا روبان تزئینش كنید.

درون این قاب حتما لازم نیست یك عكس یا نقاشی بگذارید. برای مثال می‌توانید یادگاری‌هایی كه از رشد كودك‌تان دارید، مثل اثر پای او در نوزادی، گواهی تولد، دستبند بیمارستان یا حتی انشایی كه نوشته یا دست‌خط كلاس اول او را كنار هم در قاب بچسبانید. حتی می‌توانید اگر كفش‌های كودك‌تان را از نوزادی تا سن كنونی او نگه‌داشته‌اید، كنار هم روی تابلو بچسبانید.

اگر وقت مرتب کردن خانه ندارید ...

یك بار دور خانه بچرخید

خوب نگاه كنید. یخچال و كمد را كنار بگذارید و به بقیه خانه خوب نگاه كنید. مثلا اگر به حمام سركشی كنید می‌بینید كه در قفسه آن چیزهایی مثل قوطی شامپوهایی كه تمام شده‌اند، صابون‌های مصرف شده وخمیردندان‌های نصفه جمع شده‌اند. آنهایی را كه هنوز قابلیت استفاده دارند، دم دست بگذارید تا در اولین فرصت استفاده شوند. به تاریخ مصرف این مواد هم توجه كنید و در صورت تمام شدن آنها را دور بیندازید. اتاق بازی بچه‌ها یا اتاق كار خودتان را هم همین‌طور مرتب كنید. برای مرتب كردن كتابخانه یا میز كار باید تمام چیزهایی را كه روی آن است، بررسی كنید.

كتاب، مجله، یا سی‌دی‌های دیده شده را می‌توانید جایی در كتابخانه یا كمد كنار بگذارید و آنهایی كه هنوز ندیده‌اید، دم دست بگذارید. كمد بچه‌ها را هم می‌توانید به همین روش مرتب كنید. كفش‌‌ها، لباس‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی را كه برای كودك شما كوچك شده یا خراب و كهنه است، به موسسات خیریه بدهید تا خانه مرتب‌تری داشته باشید.

كمد خوراكی‌های شما نیاز به سركشی دارد

یخچال شما بعد از مدتی پر از موادی می‌شود كه دیگر مصرف نمی‌كنید و فضای یخچال را گرفته‌اند. یخچال را باید هفته‌ای یك بار مرتب كنید و از شر كپك یا غذاهای فاسد خلاص شوید. برای این كار یك سفره یا ملحفه تمیز كف آشپزخانه پهن كنید و هر چه در یخچال هست را روی آن بگذارید. اول از همه میوه‌هایی كه دارند خراب می‌شوند را بیرون بیاورید و مصرف كنید. اگر وقت دارید می‌توانید با آنها مربا یا سالاد میوه درست كنید. اگر چند قوطی سس یا رب یا ماده دیگری در یخچال دارید كه مثل هم هستند همه را یكی كنید و قوطی‌های اضافه را دور بیندازید.

خوراكی‌هایی كه از شب قبل مانده مثل مرغ یا برنج را كنار بگذارید. معمولا می‌توانید با سر هم كردن آنها یك وعده غذای خوشمزه داشته باشید. مثلا مرغ را می‌توانید ریش‌ریش و با آن كوكو درست كنید یا با آن ساندویچ‌های كوچكی با سس و پنیر درست کرده و برای شام میل كنید. باقی‌مانده چلو را همراه با یك خوراك كوچك میل كنید. بعد از آن قفسه‌های یخچال را دستمال بكشید و تمام چیزهایی كه به دردتان می‌خورد  را   دوباره در آن بچینید.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه