همه ما حتي اگر كوچك‌ترين بهره‌اي از هنر نبرده باشيم با كولاژ آشنايي داريم و در مقاطع تحصيلي، حداقل يك بار دست به كار تهيه يك تصوير كولاژي شده‌ايم؛ تصويري كه از تركيب رنگ، كاغذ و ساير مواد خلق مي‌شود.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل - مروارید فلاحی:
همه ما حتي اگر كوچك‌ترين بهره‌اي از هنر نبرده باشيم با كولاژ آشنايي داريم و در مقاطع تحصيلي، حداقل يك بار دست به كار تهيه يك تصوير كولاژي شده‌ايم؛ تصويري كه از تركيب رنگ، كاغذ و ساير مواد خلق مي‌شود. كولاژ به معناي چسباندن و شيوه‌اي است كه در آن از بريده‌هاي كاغذهاي رنگي، پارچه، روزنامه، مقواهاي رنگي و... روي سطح بوم يا هر زمينه ديگر چسبانده مي‌شود و يك تركيب‌بندي ايجاد مي‌كند. 

نسخه حرفه‌اي كولاژ

كولاژ به‌طور گسترده توسط هنرمندان قرن بيستم به‌عنوان يك واسطه مستقل و در رابطه با نقاشي و طراحي مورد استفاده واقع شده است. هنوز هم اين شيوه در رشته‌هاي هنرهاي تجسمي كاربرد دارد. در ميان تنوعات مرتبط به شيوه کولاژ مي‌توان از دكوپاژ و دكولاژ نام برد. اين شيوه تصاوير، كلمات و عبارات و موادي را كه به‌طور كامل قابليت قرار گرفتن کنار يكديگر را ندارند مهيا می کند.  به كمك اين تكنيك مي‌توانيد به ميز، سيني، قاب و... جلوه‌اي دوباره بخشيد و وسايل كهنه را با طرحي جديد مجددا مورد استفاده قرار دهید.

لول لايت براي سيني

نسخه حرفه‌اي كولاژ

براي دكولاژ سيني بعد از اتمام كار از لول لايت استفاده كنيد. لول لايت ماده دوجزئي است كه بايد به يك نسبت با هم مخلوط شوند، اين ماده مانند آب شفاف است و براي مقاوم و ثابت كردن كارها استفاده مي‌شود. بدين صورت كه اين ماده را كف سيني ريخته و كمي سيني را تكان دهيد تا درهمه نقاط مختلف سيني يك سطح شود، سپس بگذاريد تا خشك شود.

مواد و ابزار لازم:

  •   جعبه، سيني يا جاروزنامه‌اي چوبي
  •   كپي از طرح‌هاي مختلف
  •   چسب چوب
  •   رنگ آكرليك قهوه‌اي
  •   دستمال پارچه‌اي
  •   قيچي
  •   كيلر يا لول لايت

نسخه حرفه‌اي كولاژ

دستوركار:

1. ابتدا وسيله مورد نظر را با رنگ آكرليك پوشش داده، اجازه دهيد كاملا خشك شود. بسته به رنگ زمينه طرح، وسايل را رنگ بزنيد. (در اينجا قهوه‌اي است)

2. هرچه طرح نازك تر باشد، نتيجه كار بهتر خواهد بود. (بهتر است طرح‌ها را قبل از چسب زدن روي سطح مورد نظر بچينيد تا در حين انجام كار دچار اشتباه نشويد).

3. تمام سطح كار را به چسب چوب آغشته كنيد و قبل از اينكه كاملا خشك شود، طرح را بچسبانيد.

4. طرح‌هايي ديگر مطابق با طرح زمينه انتخاب كنيد و در اندازه‌هاي مختلف با قيچي برش بزنيد. آنها را به سليقه خودتان هر جايي مي‌توانيد بگذاريد، حتي روي هم قرار دهيد و روي طرح زمينه با چسب چوب بچسبانيد.
 
5. با انگشت يا دستمال پارچه‌اي طرح‌ها را كاملا صاف كنيد.

6. بعد از اتمام كار، تثبيت‌كننده‌اي مانند كيلر بزنيد و بگذاريد كاملا خشك شود.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه