در دنیای پیشرفته امروزی هر خانواده ای حداقل یک وسیله الکترونیکی جدید در خانه اش دارد. در این میان کودکان هم از کارکردن با این وسایل الکترونیکی لذت زیادی می برند.

در دنیای پیشرفته امروزی هر خانواده ای حداقل یک وسیله الکترونیکی جدید در خانه اش دارد. در این میان کودکان هم از کارکردن با این وسایل الکترونیکی لذت زیادی می برند. بعضی پدر و مادر ها بر این باورند که با در اختیار قرار دادن تبلت و یا دیگر وسایل الکترونیکی استعداد و سطح هوشیاری کودکانشان بالاتر می رود و بعضی دیگر معتقدند که بهتر است کودکانشان تا سنین نوجوانی فقط کتاب بخوانند و با وسایل الکترونیکی رابطه ای نداشته باشند چرا که جز سرگرمی چیز دیگری برای آن ها در بر نخواهد داشت.

تبلت بچه گانه/آیا تبلت برای بچه ها ضرر دارد؟ آیا تبلت برای بچه ها بخریم؟

آیا تبلت برای کودکان خوب است؟
طبق یافته پژوهشگران آمریکایی، بچه ها خیلی سریع و راحت کار با تبلت را یاد می گیرند ضمن اینکه نقاشی کردن و یا نوشتن با تبلت برای آن ها بسیار آسان است. از اینرو پژوهشگران براین باورند که اگر تبلت در اختیار کودکان قرار بگیرد می توانند زودتر استعدادها و سطح یادگیریشان را ارتقا دهند.هر چند که تبلت ها جایگزین خوبی برای کاغذ ومداد شمعی و یا مداد رنگی نیستند اما بهتر است که در اختیار کودک قرار داده شود تا بتواند تخیلات خود را داخل تبلت ترسیم و نمایان کند.

تبلت های کودکانه بهتر است یا تبلت های معمولی؟
تبلت های کودکانه در سایزهای متفاوت موجود است اما اصولا صفحه نمایش ۳٫۳ در ۵ اینچی دارند که از کیفیت مطلوبی برخوردارند.این تبلت ها به جای اینکه با لمس کار کنند مجهز به قلمی هستند که می بایست محکم بر روی صفحه کشیده شود چرا که کودکان علاقه زیادی به فشار دادن دارند از اینرو این تبلت ها از استحکام بالایی برخوردارند.

تبلت های کودکانه پر است از منوها و تم های کودکانه که کار کردن با آن را برای بچه ها لذت بخش و راحت تر می کند. عمر باتری این تبلت ها بسیار بالاست اما تعداد اپلیکیشن های آن ها بسیار محدود است.اگر کودکتان از استعداد بالایی برخوردار است و قادر است با تبلت های معمولی هم کار کند نیازی به خرید تبلت های کودکانه نخواهید داشت.

سرگرمی و آموزش با تبلت
با توجه به برند و مدل تبلت کودکتان می توانید از سایت سازنده نرم افزارهای زیادی مثل کتاب داستان، بازی، نقاشی و رنگ آمیزی، موزیک ویدئو، قصه های گویا و….دانلود کنید و در اختیار فرزندتان قرار دهید. با استفاده از بازیهای آموزشی کودکتان می تواند دامنه لغات خود را بالا برده، مسائل مختلف را حل کند و به نوعی سطح هوش خود را بسنجد و حتی تقویت کند.

زمانی که کودک به سن ۹ سالگی می رسد ممکن است تبلت های کودکانه دیگر برایش جذابیتی نداشته باشد چرا که تمام منوهای آن را یادگرفته و اپلیکیشن هایش تکراری شده اند.
در مقابل تبلت های کودکانه تبلت های معمولی قرار دارد که به دلیل رقابت زیادی که در ساخت آنها وجود دارد هر روز اپلیکیشن های جدیدی به بازار ارائه می شود که می توانید از همان ابتدا تبلت معمولی برای کودکتان خریداری کنید که بتواند برای مدرسه و یا آموزش هم از آن استفاده کند.

در مدارس مقطع ابتدایی کالیفرنیا دانش آموزانی که درس ریاضی خود را با استفاده از نرم افزارهای آی پد گذرانده بودند ۳۱% بیشتر از افرادی که به روش سنتی آموزش دیدند نمره کسب کردند. بنابراین کودکان با استفاده از تبلت ممکن است موفق تر باشند.

استفاده بیش از حد از تبلت ممنوع
وسایل الکترونیکی می توانند ساعت ها وقت انسان را بگیرند. اما با توجه به اینکه کودکان حداقل روزی ۱ ساعت به فعالیت فیزیکی احتیاج دارند می بایست ساعات استفاده کودک از تبلت و وسایلی از این دست را محدود کرد.

مدت زمانی که کودکان مجاز هستند از تبلت استفاده کنند با توجه به سنشان متفاوت است. کودکان ۴ تا ۵ سال روزی نیم ساعت، ۶ تا ۷ سال روزی ۱ ساعت و ۷ سال به بالا روزی ۲ ساعت کافی است.طبق نظر پژوهشگران بهتر است که والدین حین فعالیت کودکان با تبلت، کنار آنها بنشینند تا به نوعی فعالیت آنها را زیرنظر داشته باشند و هم اینکه بعضی موارد را به کودکشان آموزش دهند.
منبع: دلگرم

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه