دوربین سه بعدی ناسا برای جراحی‌های مغزی

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش اخبار فناوری:

دوربین سه بعدی ناسا برای جراحی‌های مغزی

دوربین سه بعدی ناسا برای جراحی‌های مغزی

محققان ناسا موفق به ساخت دوربین فوق پیشرفته و کوچک سه بعدی شده اند که می تواند در جراحی های مغزی سودمند باشد.

 

به گزارش جوان ايراني به نقل از مهر ، جراحی های مغز و اعصاب و ستون فقرات از جراحی های دشوار و حساسی محسوب می شوند که نه تنها دقت ویژه ای را می طلبند بلکه جراحان به وسایل و امکانات خاصی نیز نیازمندند.

 

محققان سازمان فضایی امریکا موفق به توسعه و ساخت یک دوربین مینی فوق پیشرفته شده اند که می تواند تصاویر داخلی بدن را به صورت سه بعدی نمایش داده و راهنمای جراحان در عمل های جراحی سخت و دشوار بخصوص جراحی های مغز باشد.این دوربین MARVEL نام داشته و در آزمایشگاه «پاسادنای» کالیفرنیا ساخته شده است. MARVEL روی وسیله ای با نام Endoscopicقرار گرفته و می تواند تصاویر سه بعدی با کیفیتی را از تمامی اندام های داخلی بدن تهیه و ثبت کند.

 

پزشکان و جراحان با استفاده از این دوربین فوق پیشرفته و کوچک می توانند تمامی بافت های پیچیده بدن مانند مغز را مشاهده کنند. محققان ناسا معتقدند، این دوربین کوچک می تواند در جراحی های ناحیه خاکستری مغز بسیار سودمند و کارآمد باشد. ماده خاکستری بین جمجمه و مغز بوده و عمل جراحی آن پیچیده و دشوار است.

 

پزشکان با استفاده از تصاویر این دوربین سه بعدی می توانند اطلاعات دقیقی از جزئیات سلول ها داشته و با کیفیت بالایی به مطالعه بیماری ها پرداخته ��ا نه تنها درصد خطای جراحی ها کاهش پیدا کند بلکه بتوانند به روشی کاملا غیرتهاجمی به جراحی بپردازند.

 

MARVEL دارای قطر ۰.۲ اینچی و طولی ۰.۶ اینچی بوده و از بدنه ای کاملا انعطاف پذیر برخوردار شده که می تواند ۳۶۰ درجه حرکت داشته یا ۱۲۰ درجه خم شود. این دوربین فوق پیشرفته دارای دو روزنه است که هر یک فیلتر رنگ مخصوص به خود را داشته و طول موج های مختلف نور را فیلتر می کنند. یک منبع نور در دوربین تعبیه شده و ترکیب این دو تکنولوژی به پزشکان اجازه می دهد تا تصاویر سه بعدی را در اختیار داشته باشند.

 

این دوربین مینی در مراحل آزمایشی و اولیه خود به سر برده و برای تاییدیه نهایی به سازمان غذا و داروی امریکا  FDA ارسال خواهد شد. این دوربین علاوه بر کاربردهای پزشکی می تواند در ماموریت های فضایی نیز سودمند باشد.

 

دوربین سه بعدی ناسا برای جراحی‌های مغزی - تصویر 2


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه