سفرهای بین شهری با سرعت مافوق صوت!

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش اخبار فناوری:

سفرهای بین شهری با سرعت مافوق صوت!

در آینده ای نه چندان دور جابجایی انسانها در قالب سیستم حمل و نقل بین شهری با سرعتی بیش از سرعت صوت و حداکثر سرعت غول پیکرترین هواپیمای جهان یعنی ایرباس A380 صورت خواهد گرفت.

 

به گزارش جوان ايراني به نقل از مهر، الون ماسک صاحب شرکت اسپیس ایکس که به سرمایه گذاری های کلان در زمینه ماجراجویی های علمی شهرت دارد اخیرا از طرحی خبر داده که طی آن مسیری تونل مانند برای حرکت کپسول هایی فوق مدرن حامل مسافران راه اندازی می شود.

 

کپسول هایی که در این مسیرها به کار گرفته می شوند با سرعت سرسام آور 1287 کیلومتر بر ساعت حرکت می کنند و این یعنی بالاترین سرعتی که تاکنون برای جابجایی افراد بر روی زمین و در قالب سیستم حمل و نقل زمینی ارایه شده است.

 

بر اساس طرح جاه طلبانه ای که از سوی الون ماسک مطرح شده مسیر حرکتی این سیستم نوین در حد فاصل سان فرانسیسکو تا لس آنجلس در غرب آمریکا راه اندازی می شود.

 

مسافران درون کپسول های آلومینیومی مخصوصی نشسته و درحالی که خیالشان از ایمنی سیستم حرکتی کاملا آسوده است تنها به مقصدی فکر می کنند که تا رسیدن به آن دقایقی بیشتر فاصله ندارند، هر چند مسافت زمینی که در این مدت طی می کنند شاید صدها کیلومتر باشد!

 

قرار است نسخه ویژه حمل مسافرین با هزینه 6 میلیارد دلار و نمونه مخصوص حمل خودروها با صرف بودجه 7.5 میلیارد دلار طراحی و ساخته شود.

 

اوج خلاقیت به کار رفته در این نوآوری به شیوه حرکت کپسول ها بر روی مسیر طراحی شده مربوط می شود جایی که فاصله بسیار اندکی میان زیر کپسول و مسیر وجود دارد. درحقیقت کپسول ها با استفاده از سیستم پیش رانش بر روی لایه ای از هوا سر می خورند. بدین ترتیب حرکت آنها با سرعتی فراتر از سرعت صوت خواهد بود.

 

اما چرا مسیر بین سانفرانسیسکو و لس آنجلس برای راه اندازی فاز اول این طرح انتخاب شده است؟ این مسیر یکی از پرترددترین م��یرهای بین شهری در آمریکاست که با استفاده از خودرو حدود 5 ساعت و نیم به طول می انجامد اما با این فناوری جدید مسافران حتی وقت تماشای یک فیلم را هم نخواهند داشت چون سفرشان تنها 30 دقیقه به طول می انجامد. فاصله این دو شهر 613 کیلومتر است.

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه