ماه 1، هفته 1

ایران بانو دات کام

کودک شما چگونه رشد می کند؟

بينايي نوزاد شما هنوز هم تيره و مبهم است. چشمان نوزاد در ابتداي تولد، نزديك بين است و او زماني مي تواند اشيا را به بهترين نحو ببيند كه در فاصله 20 تا 25 سانتيمتري از صورت او قرار گرفته باشند؛ بنابراين او زماني صورت شما را به وضوح مي بيند كه او را در بغل گرفته و نزديك به خود قرار دهيد.
اگر كودك شما در ابتدا مستقيما به چشمان شما نگاه نمي كند، نگران نشويد. نوزدان تمايل دارند كه به ابروها، محل رويش موي سر و يا دهان شما (كه هنگام صحبت با او، در حال حركت است) نگاه كنند. هنگامي كه او شما را در ماه اول بهتر بشناسد، علاقه بيشتري به نگاه مستقيم به چشمان شما پيدا خواهد كرد. مطالعات نشان مي دهند كه نوزادان، نگاه كردن به صورت انسانها را بيشتر از هر رنگ يا چيز ديگر، دوست دارند. پس از صورت انسان، آنها نگاه به اشيائي را دوست دارند كه تفاوت رنگها در آنها شديدتر باشد، مانند صفحه شطرنج.

زندگی شما: مشكلات شيردهي از پستان

ظرف دو تا چهار روز پس از تولد نوزاد، سينه هاي شما پر از شير خواهد شد. پيش از اين، نوزاد شيرخوار شما از يك مايع مغذي به نام "آغوز" تغذيه مي كرد. اين تغيير مهم كه به عنوان "احتقان پستان" شناخته مي شود، تاثيرات جانبي ناراحت كننده اي را نيز بر برخي از مادران خواهد داشت: ممكن است موجب بروز ناراحتيهاي متوسط تا شديد شود. چرا؟ بدن شما مي خواهد شير را از غده هايي كه مولد شير هستند و آن را به نوك سينه انتقال مي دهند، خارج كند؛ همچنين پس از زايمان، سطح هورمونهاي بدن شما نيز كاهش يافته است و شما هنوز به مكيدن شير توسط نوزاد خود، عادت نكرده ايد.
ممكن است سينه هاي شما حساس، سفت يا داغ شوند و ممكن است ورم كرده يا اينكه احساس تپش يا ضربان در آنها داشته باشيد. دردناك بودن شيردادن به كودك از طريق سينه در اين زمان، نشانه آن نيست كه شما توان اين كار را نداريد يا اين كار براي شما مناسب نيست. اين حالت، موقتي است و ضمن عادت كردن كودك به مكيدن شير از سينه، اين عارضه نيز به تدريج از بين خواهد رفت. البته، به روشهاي زير مي توانيد درد سينه را در اين دوره، كاهش دهيد:
- يك دوش گرم بگيريد.
- قبل از هر بار شير دادن، سينه هاي خود را با كمپرس گرم (مثلا: قرار دادن پارچه در آب گرم و سپس گرفتن آب آن و گذاشتن روي سينه ها) ماساژ دهيد.
- قبل از شير دادن به نوزاد، كمي از شير هر يك از سينه هاي خود را بيرون بريزيد. در صورتي كه سينه شما كاملا پر باشد، محكم نگه داشتن سينه براي نوزاد شما سخت خواهد شد و در نتيجه نوزاد ممكن است دهان خود را در محل غلطي (غير از نوك سينه) قرار دهد. در اين حالت، او سعي مي كند كه محكمتر سينه را بمكد كه در نتيجه موجب درد گرفتن اين قسمت خواهد شد.
- از يك سوتين مناسب دوران حاملگي استفاده كنيد. برخي از خانمها ترجيح مي دهند كه حتي در شب و هنگام خواب نيز از سوتين استفاده كنند.
- هر دو يا سه ساعت، به كودك خود شير بدهيد. در صورت دردناك بودن سينه، از شير دادن به كودك خودداري نكنيد. هر چه به كودك خود بيشتر شير بدهيد، سينه هاي شما بيشتر احساس راحتي خواهند كرد. روش درست اين است كه در هر وعده شيردهي از هر دو پستان به نوبت شير دهيد.اما براي اينكه زخمها فرصت بيشتري براي بهبود داشته باشند، مي توانيد در هر دفعه از يكي از سينه ها، به كودك خود شير بدهيد.
- پس از شير دادن به كودك، سينه هاي خود را با كمپرس سرد ماساژ دهيد. مي توانيد براي اين كار از يك كيسه حاوي يخ خرد شده و يا سبزيجات (مثل لوبيا يا نخود فرنگي) يخزده استفاده كنيد.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه