کشف سیستم سیاره‌ای شبیه به نوزادی منظومه شمسی

کشف سیستم سیاره‌ای شبیه به نوزادی منظومه شمسیاخبار,اخبار علمی , منظومه شمسی

تیمی از دانشمندان حاضر در پروژه تلسکوپ Subaru در هاوایی، سیستم سیاره‌ای جوانی را یافته‌اند که به نوزادی منظومه شمسی شباهت‌های قابل‌توجهی دارد.

به گزارش ایسنا، تصاویر دریافتی از این تلسکوپ، دیسکی حلقه‌مانند و حاوی پسماند را نشان می‌دهد که یک ستاره خورشیدمانند را احاطه کرده است. محیط تولد این ستاره به محیط زاده‌شدن خورشید شباهت دارد.

این دیسک تقریبا هم‌اندازه کمربند کویپر در منظومه شمسی است و احتمالا حاوی ذرات یخی و غبار باشد. کمربند کویپر در آن سوی مدار نپتون واقع شده و حاوی کوتوله‌سیارات یخی مانند پلوتو، هائومیا و ماکی‌ماکی است.

کشف یک حلقه شفاف که حول ستاره HD 115600 مدارگردی می‌کند، درست مانند آن است که دانشمندان به منظومه شمسی نوزاد نگاه می‌کنند.

فاصله این حلقه از ستاره میزبانش به اندازه فاصله کمربند کویپر از خورشید است و همان میزان نور را نیز دریافت می‌کند.

خود ستاره میزبان، اندکی بزرگ‌تر از خورشید است و ابر محل تولد آن نیز به سحابی که خورشید حدود 4.5 میلیارد سال پیش در آن متولد شد، بسیار شبیه است.

دیسک حلقه‌مانند جدید، میزبان هزاران بقایا از ابتدایی‌ترین مراحل شکل‌گیری سیارات یخی است و بنابراین دیدگاهی کلیدی درباره شکل‌گیری منظومه شمسی ارائه می‌دهد.

بررسی این حلقه‌ حاوی پسماند شبیه به کمربند کویپر در اطراف ستارگان جوان خورشیدمانند، بهترین تصویر از نوزادی منظومه شمسی را در اختیار می‌گذارد.

جزئیات این تحقیق در Astrophysical Journal Letters ارائه شده است. 

 

اخبار علمی - ایسنا

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه